Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co ti občané vlastně chtějí?

1. 03. 2017 2:55:21
Tahákem letošních voleb bude zřejmě heslo „Dáme vám, co si řeknete“. Nebo to tak alespoň zatím vypadá z prohlášení dvou vládních stran. Ale co si my občané vlastně přejeme?

Tahákem letošních voleb bude zřejmě heslo „Dáme vám, co si řeknete“. Nebo to tak alespoň zatím vypadá z prohlášení dvou vládních stran. ČSSD prý vyladí svůj program podle toho, jakou budoucnost budou lidé chtít. KDU-ČSL pak hledá originální myšlenky a vize rovnou do roku 2050.

Jsou mi tyto plány s podivem, protože jsem si myslel, že úkolem politických stran je zastupovat lidi. Abych mohl někoho zastupovat, musím přeci vědět, jaké jsou jeho zájmy a přání? Nebavíme se přitom o stranách, které jsou mimo aktivní politickou činnost. Tyto strany jsou hojně zastoupeny v Poslanecké sněmovně, Senátu a dokonce i ve vládě. Čtyři roky, pokud jde o poslance a část vlády, dělají nějakou činnost, přičemž evidentně ani neví, jestli o takovou činnost lidé stojí. Pro samé poslancování a vládnutí nemají čas být v kontaktu s realitou.

Ale dobře, chtějí-li slyšet, o co lidé opravdu stojí, tak ji to řekněme. Ono totiž tyto strany, alespoň z mé strany bohužel, zřejmě usednou do poslaneckých křesel znovu. Tak ať alespoň trochu ví, co mají dělat. Takže si shrňme, co my Češi vlastně chceme...

Transparentní hospodaření s veřejnými prostředky

O tom jsem psal již v minulém svém článku. A oni sami to vědí, respektive věděli. Vždyť se většina z nich před minulými volbami do Poslanecké sněmovny dobrovolně upsala iniciativě Rekonstrukce státu. Člověk bohužel zapomíná, a poslanec ještě o to víc, takže mu již tato iniciativa a její návrhy nic neříkají. Sami to dokázali třeba včera, kdy se hlasovalo o vyjmutí státních podniků z povinnosti zveřejňovat smlouvy. Zatímco před volbami se zavázali, že smlouvy zveřejňovány budou, včera zvedli svoji ruku pro návrh, že nemusí.

Školství na úrovni

I o tomto jsem již psal. Na jednu stranu máme několik vysokých škol a univerzit na velmi vysoké světové úrovni, na druhou stranu tu u mnohých škol musíme hledat kvalitu lupou. To se týká jak vysokých škol, ale problém je zejména u středních škol. U vysokých škol jde spíše o problémy ojedinělé, ale za to velmi závažné. Kauzu Fakulty právnické ZČU všichni či značný problém s kvalitou výuky na soukromé škole UJAK asi všichni známe. Co tak trochu zapadá, je upadající úroveň školství středního. Samozřejmě, i zde existují velmi kvalitní, snad až špičkové, školy, a to státní, např. Gymnázium Arabská, i soukromé, např. známý PORG. Opakem jsou pak mnohé, zdůrazňuji mnohé, nikoli všechny, regionální střední odborné školy a učiliště.

Tento klesající trend kvality z mého pohledu ještě umocnil požadavek na vysokoškolské pedagogické vzdělání učitelů. Na jednu stranu chápu, že umět něco a umět to naučit je rozdíl. Na druhou stranu bylo školám značně zabráněno, aby u nich mohli vyučovat lidé, kteří dané problematice rozumí a mají i značné praktické zkušenosti, ne jen teoretické. Pokud vím, ale neříkám, že je to přesné a pravdivé, tak tito lidé mohou nadále působit na školách jen na poloviční úvazek. Alespoň něco, ale škody to jistě působí. Pokud jsou škola a studenti a jejich rodiče s daným učitelem spokojeni a to, co je důležité, tedy to, co se učí, je na vysoké úrovni, nevím, proč by nemohl učit i nadále.

Místo toho Ministerstvo školství raději řeší pamlskovou vyhlášku, za kterou je, nejen, dětmi od věku nejméně deseti let hromadně posíláno do tmavých míst. Co takhle spíše více podpořit volnočasové pohybové aktivity pro děti? Ne? Ale tohle by rodiče uvítali určitě raději.

Bezpečnost

Dostávám se trochu na tenký led. Pokud jde o mě, jsem jednak odpůrcem plošného zavádění šmírování lidí v podobě kamerových systémů, o to více centralizovaných a automatizovaných, a jsem i zastáncem nabízení pomoci cizincům v nouzi. Mohu ale mluvit i za sebe, pokud řeknu, že lidé chtějí zajištění bezpečnosti. Kriminalitu přinejmenším udržet na současné úrovni a ideálně ji ještě o něco snížit. Tento bod zatím příliš problematický není, je ovšem nutné ho udržet na zřeteli i do budoucna. A třeba na otázku recidivy by jistě bylo dobré se více zaměřit již dnes.

Právní stát a stabilní právní prostředí

Čtu to poměrně často. Obvodní soud rozhodne jedním způsobem, krajský v odvolání druhým a nejvyšší v dalším odvolání třetím. Tohle nepovažuji za stav, kdy by bylo možné Českou republiku označit za právní stát. Zákony se mění a novelizují, mají mnoho děr a nevyznají se v nich již pomalu ani právníci. Těžko se to může podařit dostatečně dobře vyřešit, ale takto to lidé určitě nechtějí. Zákonodárci by se nad tímto měli silně zamyslet a zkusit s tím něco udělat, aby se situace alespoň zlepšila, když ne vyřešila.

Podnikání bez klacků a s menším počtem výkazů

Jestli nějaké přídavné jméno vystihuje dobře ČR, pak je to „byrokratická“. Podnikatel dnes věnuje značnou část času vykazování informací pro stát a ne své podnikatelské činnosti. O co podnikatelům alespoň trochu usnadňuje práci elektronizace, minimálně o to jim stále přibývají další povinnosti. Zejména starší lidi, kteří mnohdy i moderní technice příliš neholdují, to pak od podnikání odrazuje úplně.

Když navážu na předchozí bod, tragické je chaotické chrlení nových a nových zákonů a předpisů, které jsou chrleny bez rozmyslu a s mnoha chybami. Teď před volbami se strany chtějí ptát, co si přejí občané. My občané bychom si přáli, aby se nás ptali a diskutovali s námi pravidelně právě před chrlením toho kterého zákona. Stačilo by, kdybyste, milé strany, do diskuze zahrnuly alespoň odborné kruhy. Taktéž účinnost zákonů a třeba daňových změn by šlo sjednotit třeba na jeden termín v roce, aby jeden den nezačínalo platit jedno, druhý den druhé a podnikatel musel stále sledovat, co a kde se mění. Trochu přeženu, když budu tvrdit, že podnikání v ČR je trochu pohyb na minovém poli, ale hodně pravdy na tom jistě je.

Vyspělou zemi

Ne, v tomto bodu se nebudu rozepisovat o orientaci na západ nebo na východ. Trochu v souvislosti s bodem školství mi jde, respektive nám občanům jde, o podporu inovací, výzkumu a vývoje. A právě takové firmy, ty, které poskytují vyšší přidanou hodnotu, bychom měli do ČR lákat. Pobídky a dotace pro montovny a logistická centra jsou vyhozené peníze. Jednak ztratíme přímo je a též tím nijak nerozvíjíme naši ekonomiku a necháváme tak okolní země nám utíkat.

Závěr

Těchto šest zmíněných bodů není samozřejmě ani zdaleka kompletní výčet toho, co si my občané, jsem přesvědčen, většinově přejeme. Ale je to šest důležitých bodů, na něž, možná až na jeden, není příliš brán ze strany zákonodárců i vlády zřetel.

Autor: Vojtěch Vopařil | středa 1.3.2017 2:55 | karma článku: 14.01 | přečteno: 352x

Další články blogera

Vojtěch Vopařil

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

1.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1686 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Ministerstvo financí nejen káže vodu, pije víno, je nutné vyvodit odpovědnost

Andrej Babiš by měl opustit své křeslo ministra financí, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a jednání ředitele GFŘ by mělo být prověřeno. Proč? Nikoli Proto!, ale protože to, o čem píši v tomto článku.

14.5.2017 v 15:30 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 3532 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

O svobodě žít si po svém a svobodě vlastní volby

Za základ tohoto článku jsem si vzal velmi provařené téma - zákaz kouření v pohostinství. Tento článek ale primárně není o tomto. Je o otázce principiální, o tom, co schvalování striktních plošných regulačních zákonů znamená.

23.4.2017 v 9:00 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 2195 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

David Rath

Šrot za miliardy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.

17.8.2017 v 18:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela. Aneb, jak se dělá politika v Česku

Chtěli po mně půl milionu za pomluvu. Já jsem si ale stála za svým a udělala jsem dobře. Soud mi dal za pravdu. Tento článek je o tom, jak probíhá politický boj v Česku a jak se umlčují zastupitelé, kteří kladou nepříjemné otázky.

17.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 824 | Diskuse

Karel Januška

Odpovědnost poslanců

Poslanci se zbavují své zodpovědnosti. Povinností poslanců je dbát nad spravedlností pro každého občana.

17.8.2017 v 13:09 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jan Dvořák

Důchodci si příští vánoce přilepší, pojišťovny budou z doplatků na léky vracet víc

Objektivnímu, nestrannému a nezávislému pozorovateli musí být smutno z počínání osmaosmdesáti procent nevděčné veřejnosti, která chce sociální demokracii dát ve volbách s bídou 12 procent hlasů.

17.8.2017 v 9:56 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 528 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1216

Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem řadovým členem České pirátské strany, softwarový vývojář, 27letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepceNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.