Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo financí nejen káže vodu, pije víno, je nutné vyvodit odpovědnost

14. 05. 2017 15:30:00
Andrej Babiš by měl opustit své křeslo ministra financí, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a jednání ředitele GFŘ by mělo být prověřeno. Proč? Nikoli Proto!, ale protože to, o čem píši v tomto článku.

S nástupem Andreje Babiše na Ministerstvo financí začala nekompromisní válka proti daňovým únikům a podvodům. Zní to jako něco, co bylo velmi potřeba, a ono to potřeba bylo, ovšem ne způsobem, jakým tuto válku začalo Ministerstvo financí provádět.

Krátce k EET a kontrolnímu hlášení

Krátce zmíním, co je velmi známé, což je bez hlubší analýzy zavedená EET, která přinesla mnoha subjektům problémy a mnoho nevyřešených otázek, načež ministr financí Babiš prohlásil slavnou větu „Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme.“ [1], a tak se dnes ex post řeší vynětí například zrakově postižených [2] a nebo jak řešit evidenci předplacených služeb, kde by se měla účtenka vydávat za každé čerpání, což znamená třeba v případě mobilních služeb každý telefonát nebo SMS [3].

Dalším instrumentem, který MF zavedlo, je měsíčně podávané Kontrolní hlášení DPH. Opět nebudu rozebírat prospěšnost tohoto instrumentu, zmíním jen pevné, tedy velikost podniku nereflektující, vysoké pokuty v řádech desítek tisíc korun za opomenutí podání kontrolního hlášení. To nakonec vyústilo v to, že se Andrej Babiš rozhodl až dvě pokuty za rok 2016 a jednu za rok 2017 podnikatelům milostivě odpustit [4].

Podnikatel musí být obezřetný

Nejenom řádné evidování a hlášení každé koruny je podnikatel nucen činit. Soukolí Ministerstvo financí a Finanční správa začalo vyžadovat, aby si, co se týče odvodů DPH, odběratelé pečlivě lustrovali své dodavatele a v momentě každé platby nejen lustrovali, zdali je dodavatel spolehlivý plátce DPH. Ani to ovšem nestačí, pokud, dle oficiálního znění, odběratel „věděl nebo musel vědět“, že dodavatel či klidně i některý dodavatel dodavatele DPH neodvede. Realita je ovšem horší, praxe totiž ukazuje časté uplatňování požadavku „vědět teoreticky mohl“. Pokud tedy jako odběratel „vědět teoreticky můžete“, ručíte za odvod DPH.

Nějak takto se do problémů dostala například firma Autotrans Petrol, proti které byl použit další nástroj, zajišťovací příkaz a nejen které se věnuje reportáž Reportérů ČT [5]. Tento nástroj nebyl zaveden za ministra Babiše, za jeho vládnutí se však počet jeho užití mnohonásobně zvýšil a začaly se ve velkém objevovat případy jeho neoprávněného užití. Tedy dle názoru Nejvyššího správního soudu, Finanční správa si stojí za svým.

Zajišťovací příkaz slouží k předčasnému zajištění prostředků pro zaplacení daně, kde jedním z předpokladů je, že povinný subjekt daň nezaplatí. A povinným subjektem se můžete stát právě způsobem, že jste nevěděl, ale vědět teoreticky mohl, že se váš dodavatel bude placení DPH vyhýbat. K tomu navíc rozhodnutí o vyměření daně danému subjektu nemusí být finální, ale může se jednat o tzv. domnělou daň.

Toto se přihodilo právě například společnosti Autotrans Petrol, která měla najednou zaplatit vysoké desítky milionů korun na domnělé dani, která jí byla vyměřena na základě problémů jejího dodavatele. Společnost takové finance neměla, a tak Finanční správa zhodnotila, že společnost platit nebude a zabavila společnosti veškerý majetek, včetně vozidel, která sloužila k hlavní podnikatelské činnosti. Jde, či lépe řečeno šlo přitom o prosperující společnost, která na trhu působí již 20 let. Finanční správa tak tuto společnost ze dne na den zlikvidovala.

Majitel společnosti se tak obrátil na Nejvyšší správní soud, který mu dal za pravdu a označil užití zajišťovacího příkazu v tomto případě za neoprávněné a jeho platnost zrušil. Finanční správa si ovšem trvala na svém, a proti názoru mnohých právníků, že je takové jednání protizákonné, vydala zajišťovací příkaz znovu. Společnosti tak nezbývá, než se soudit dál.

A teď k Ministerstvu financí, Finanční správě a Andreji Babišovi

Ministerstvo financí tedy začalo nekompromisní válku proti podnikatelům, u kterých vyžaduje striktní disciplínu, obezřetnost a bezchybnost. Jak však jedná samotné Ministerstvo financí, jak je na tom Andrej Babiš?

Ministerstvo financí a Finační správa

Jak mnozí z vás na konci letošního dubna asi zaznamenali, Nejvyšší kontrolní úřad zjistil v účetnictví Ministerstva financí chyby za více než 100 miliard korun [6]. Spletlo si totiž miliardy s miliony. Ale co, mnozí z vás jistě takovou drobnou chybu Ministerstvu financí odpustí.

A určitě mnozí z vás odpustí i Generálnímu finančnímu ředitelství, které nakoupilo mobilní telefony od společnosti zapletené právě do podvodů s DPH [7]. GFŘ se hájí tím, že dodavatel nebyl veden na seznamu nespolehlivých plátců a při nákupu služeb a zboží nemůže přistupovat k interním informacím o vyšetřování. Že šlo o společnost vlastněnou cizinci, se sídlem v daňovém ráji, nízkou cenu a rizikové zboží, což jsou vodítka k onomu „vědět teoreticky mohl“, GFŘ již nekomentuje. Zkrátka všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější, státní správa chyby dělat může, ale podnikatel si musí dávat pozor, protože, jak říká šéf GFŘ Martin Janeček, „Každá firma může být teoreticky zneužita jako bílý kůň.“

Andrej Babiš

O Čapím hnízdě asi všichni víme. Evropskou dotaci na tento resort (o kterém tvrdil, že není jeho, jen „nějaký firmy, která patří do holdingu“ [8], přestože tvrdí, že koncept Čapího hnízda sám vymyslel) aktuálně řeší Evropský úřad pro boj proti podvodům.

Pak tu máme ony odposlechy. Z jednoho z nich vyznívá, že Andrej Babiš ovlivňuje média, což předtím přísahal, že nedělá. Z dalšího z nich vyplývá podezření, že se dostal k živému policejnímu spisu. Tyto odposlechy jsou dle jeho slov účelové, sestříhané a kampaň proti jeho osobě.

Co jsem zatím ale nikde neviděl zmíněné, je onen kontrast mezi přístupem k sobě samému a k Ministerstvu financí. Andrej Babiš, jakožto osoba řídící Ministerstvo financí, požaduje po podnikatelích dokonalost, bezchybnost a obezřetnost. Zatímco u firem, jako je Autotrans Petrol, stačí velmi nepřímá indicie, aby byl proti nim veden doslova likvidační zákrok, u Andreje Babiše, kde se dostáváme k množnému číslu a spíše než o indiciích se dá hovořit o důkazech, není k jeho odchodu žádný důvod a snaží si své křeslo udržet. Nemělo by to být ale tak, že vyžaduje-li po ostatních dokonalost a obezřetnost, měl by být dokonalý a obezřetný nejprve on sám?

Andrej Babiš a Alena Schillerová

Vypadá to, že Andrej Babiš své křeslo nakonec opustí, nikoli kvůli vyvození odpovědnosti, ale kvůli pokračování vlády a jistě i mediálnímu obrazu jakéhosi „chudáka Babiše“ před volbami.

Jako nástupce si vybral svoji náměstkyni pro daně a cla JUDr. Alenu Schillerovou. Právě tato osoba by ale měla být ministrem financí dle mého názoru odvolána či minimálně finančně penalizována, a ne aby povýšila na ministryni.

Po zhlédnutí zmíněné reportáže Reportérů ČT o zajišťovacích příkazech jsem totiž očekával vyjádření Ministerstva financí ve smyslu prověření praktik Finanční správy. K mému překvapení jsem se ovšem dočkal od náměstkyně Schillerové vyjádření ve smyslu, že „komplikace“ způsobené poctivým daňovým subjektům jsou „obtížně přijatelným mementem“, leč se s nimi musíme smířit, protože zajišťovací příkazy přinesly do státní pokladny spoustu peněz a Finanční správa se samozřejmě snaží jednat obezřetně [9]. Zkrátka „když se kácí les, létají třísky“, což je pro mne zcela nepřijatelný postoj. Stejným způsobem by se mohli brzo zavírat bez dostatečných důkazů lidé do vězení, protože tři vrazi a jeden nevinný ve vězení je lepší než dva vrazi ve vězení a jeden vrah na svobodě. V demokratické společnosti by měla platit presumpce neviny, a je jedno, jestli jde o odsouzení člověka za trestný čin nebo finanční postih podnikatele. A nevím jak vy, ale já stojím právě o společnost demokratickou.

Závěr

Andrej Babiš je mnohými hodnocen jako velmi dobrý Ministr financí. Je pravda, že daňový výběr navýšil a finance se snaží vynakládat odpovědně. Když se však podíváme na problematiku hlouběji, rychle zjistíme, že za jeho výsledky stojí do značné míry doba hospodářského růstu obecně, na čemž má přínos zcela minimální, a také značné škrcení investic, což se může negativně odrazit v budoucnu. A pokud se podíváme ještě hlouběji, uvidíme další negativní aspekt, tím je onen přístup k daňovým plátcům ve stylu „když se kácí les, létají třísky“, bez koukání se nalevo, napravo. Jen sám „vrchní dřevorubec“ si dává pozor, aby se mu nezkřivil ani vlásek.

A právě tento přístup je to, co mi vadí nejvíc a proč jsem přesvědčen, že by Andrej Babiš měl rezignovat, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček by měl být prověřen, zda ve svém jednání nepochybil, včetně případných příslušných vyvození odpovědnosti.

Zdroje

[1] iDNES.cz - Babiš navrhl výjimky z evidence tržeb. Lidovci jsou pro, Sobotku rozčílil

http://ekonomika.idnes.cz/babis-navrhl-vyjimky-z-evidence-trzeb-lidovci-jsou-pro-sobotku-rozcilil-141-/ekonomika.aspx?c=A161123_163015_ekonomika_kop

[2] Novinky.cz - Chvojka chce z EET vyjmout zrakově postižené. Dokud pro ně nebude vhodný systém https://www.novinky.cz/domaci/432978-chvojka-chce-z-eet-vyjmout-zrakove-postizene-dokud-pro-ne-nebude-vhodny-system.html

[3] iDNES.cz - Předplacenkáři, bojte se. Za každý hovor či SMS můžete dostat účtenku

http://mobil.idnes.cz/predplacene-sluzby-eet-elektronicka-evidence-sluzeb-pcz-/mobilni-operatori.aspx?c=A170426_123348_mobilni-operatori_LHR

[4] iDNES.cz - Ministerstvo zmírnilo pravidla prominutí pokut u kontrolního hlášení DPH

http://ekonomika.idnes.cz/pokuty-za-kontrolni-hlaseni-dph-daj-/ekonomika.aspx?c=A170306_105038_ekonomika_neh

[5] Česká televize - Reportéři ČT - Hon na bílé koně

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/217452801240014/obsah/539629-hon-na-bile-kone

[6] Aktualne.cz - Finanční správa naletěla podezřelé firmě. Chceme od podnikatelů nemožné, ukázala

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/financni-sprava-naletela-podezrele-firme-chceme-od-podnikate/r~bf31f2c6365e11e791210025900fea04

[7] Podnikatel.cz - Ministerstvo financí si ve svém účetnictví spletlo miliardy s miliony, říká NKÚ

http://www.podnikatel.cz/clanky/ministerstvo-financi-si-ve-svem-ucetnictvi-spletlo-miliardy-s-miliony-rika-nku

[8] Neovlivni.cz - Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

http://neovlivni.cz/babis-po-dni-mlceni-capi-hnizdo-neni-moje-nic-nevim

[9] Ministerstvo financí - JUDr. Alena Schillerová - Finanční správa nakládá se zajišťovacími příkazy stále obezřetněji

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2017/financni-sprava-naklada-se-zajistovacimi-28400

Autor: Vojtěch Vopařil | neděle 14.5.2017 15:30 | karma článku: 39.32 | přečteno: 3532x

Další články blogera

Vojtěch Vopařil

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

1.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1686 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

O svobodě žít si po svém a svobodě vlastní volby

Za základ tohoto článku jsem si vzal velmi provařené téma - zákaz kouření v pohostinství. Tento článek ale primárně není o tomto. Je o otázce principiální, o tom, co schvalování striktních plošných regulačních zákonů znamená.

23.4.2017 v 9:00 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 2195 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

David Rath

Šrot za miliardy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.

17.8.2017 v 18:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela. Aneb, jak se dělá politika v Česku

Chtěli po mně půl milionu za pomluvu. Já jsem si ale stála za svým a udělala jsem dobře. Soud mi dal za pravdu. Tento článek je o tom, jak probíhá politický boj v Česku a jak se umlčují zastupitelé, kteří kladou nepříjemné otázky.

17.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 824 | Diskuse

Karel Januška

Odpovědnost poslanců

Poslanci se zbavují své zodpovědnosti. Povinností poslanců je dbát nad spravedlností pro každého občana.

17.8.2017 v 13:09 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jan Dvořák

Důchodci si příští vánoce přilepší, pojišťovny budou z doplatků na léky vracet víc

Objektivnímu, nestrannému a nezávislému pozorovateli musí být smutno z počínání osmaosmdesáti procent nevděčné veřejnosti, která chce sociální demokracii dát ve volbách s bídou 12 procent hlasů.

17.8.2017 v 9:56 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 528 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1216

Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem řadovým členem České pirátské strany, softwarový vývojář, 27letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepceNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.