Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

1. 06. 2017 15:50:00
Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

Jak to vypadá v některých civilizovaných západních zemích

V České republice je, jak je dobře známo, zakázáno podávání alkoholu mladistvým a stejně tak požívání alkoholu mladistvými do věku pod 18 let. V západní Evropě ovšem není zdaleka výjimečný benevolentnější přístup, který umožňuje konzumaci a prodej slabších druhů alkoholických nápojů, zejména piva a vína, i mladším osobám, nejčastěji po dosažení 16 let věku. Taková úprava platí například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Lichtenštejnsku či Portugalsku. Od 17 let věku pak ještě třeba na Maltě či v Řecku.

Jak je vidět, států, které přistupují k podávání alkoholu mladistvým benevolentněji než Česká republika, v Evropě není vůbec málo. Budiž tedy tento fakt silný argument pro ony mnohé politiky, kteří rozhodují o kvalitě návrhů dle míry jejich zavedení ve světě.

Racionálnější argument

Pro vás ostatní, kteří máte raději racionálnější argumenty, zmíním jiný důvod. Jak jsem již dříve napsal v článku „Děti a mladiství nejsou hloupí, ale nerozumní“, ona dnešní striktní regulace reálně vůbec nefunguje. Ano, nevidíte mladé opíjet se v hospodách a restauracích. To však rozhodně neznamená, že mladí alkohol nepijí. Právě naopak. A jde o docela velký problém. Zakázané ovoce chutná ještě lépe a mladí si i přes zákazy a regulace cestičku k alkoholu najdou. Ve výše zmíněném článku se pak nachází i onen racionálnější důvod, proč zvážit změnu, cituji: „Navíc mi připadne určitě lepší, když se mladý rozhodne oslavit něčí narozeniny v restauraci, kde by byl přeci jen pod mnohem větším dohledem (a škrcen financemi), než když se rozhodne slavit na nějaké chatě (s levným krabicovým vínem) a kde nezodpovědným jedincům hrozí mnohem více otrava alkoholu či někdy i spadnutí do závislosti na jiných drogách.“

Nejsem psycholog, jen se tedy domnívám, že pití alkoholu pod dohledem a s omezením (množství, síla alkoholických nápojů) vede mladého jedince i k mnohem zodpovědnějšímu přístupu (nejen) k alkoholu do budoucna. Pokud by náhodou některý z vás čtenářů dokázal poskytnout fundovaný pohled na věc, byl bych rád, kdyby se v diskuzi pod článkem vyjádřil. Pokud by tomu tak skutečně bylo, považuji takový fakt za zásadní.

Jak by to podle mě mohlo vypadat

Moje idea, jak by se příslušná legislativa mohla změnit, zahrnuje zavedení licencí pro provozovatele pohostinských zařízení, které by opravňovaly k nalévání slabších druhů piva (do ~10°) a vína (do ~12 % obj. alk.) mladistvým od 16 let. Žádosti o licenci by se podávaly dobrovolně a provozovatel by se musel zavázat ke zvýšenému dohledu a zajištění, aby se mladí neopili (nadmíru).

Závěr

Zmíněný návrh sice nedosahuje podoby běžné v některých západních zemích, považuji ho však za dobře obhajitelný a ze strany protidrogových odpůrců (neb alkohol je droga) těžko argumentačně napadnutelný. Naopak jsem přesvědčen, že je z pohledu drogové problematiky krokem k lepšímu. Co myslíte vy?

Autor: Vojtěch Vopařil | čtvrtek 1.6.2017 15:50 | karma článku: 11.62 | přečteno: 470x

Další články blogera

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1686 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Ministerstvo financí nejen káže vodu, pije víno, je nutné vyvodit odpovědnost

Andrej Babiš by měl opustit své křeslo ministra financí, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a jednání ředitele GFŘ by mělo být prověřeno. Proč? Nikoli Proto!, ale protože to, o čem píši v tomto článku.

14.5.2017 v 15:30 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 3532 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

O svobodě žít si po svém a svobodě vlastní volby

Za základ tohoto článku jsem si vzal velmi provařené téma - zákaz kouření v pohostinství. Tento článek ale primárně není o tomto. Je o otázce principiální, o tom, co schvalování striktních plošných regulačních zákonů znamená.

23.4.2017 v 9:00 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 2195 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Zpráva z cesty: Rozdíl mezi Čechy, Němci, Tyroláky a Italy

Každý rok se nejen o prázdninách setkávám s lidmi západní Evropy. Můj "druhý domov" je Jižní Tyrolsko, kde mám řadu přátel, kamarádů a známých. Na to navazuje Itálie a Německo.

17.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Tomáš Vodvářka

Řekni heslo, nebo jsi synem smrti!

Jednou z charakteristik dnešní doby jsou hesla. Ne ty na předvolebních plakátech, ty jsou k smíchu či pláči. Ale ta, kterými se prodíráme na internetu.

17.8.2017 v 18:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Jan Pražák

Růžové pilulky na holčičky a modré na kluky

„Chcete si splnit dávný sen všech rodičů a zvolit pohlaví svých potomků? Kupte si Genderin!“ Těmito slovy nás bude již brzy vyzývat z billboardů, z televizních a z internetových reklam usměvavá tvář věhlasného profesora Moritese.

17.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 4.80 | Přečteno: 114 | Diskuse

Karel Trčálek

Rusové se nemají za co stydět, a za Sputnik už vůbec ne

Byla-li zde položena otázka, za co se stydí Rusové, tak na ni odpovídám. Rusové se nemají za co stydět, a za Sputnik už vůbec ne

17.8.2017 v 17:37 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 231 | Diskuse

Vladimír Havránek

ODS si spletla století, na sliby už jim nikdo neletí...

Tak nám dnešek přinesl Vyšehradskou deklaraci. Nevím, čím se tento krásný kout Prahy provinil, ale to jejich prohlášení je tak optimistické, zalité sluncem. Proč mě jen napadá skvělý Michalkův film "Znaveni sluncem"?

17.8.2017 v 16:41 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1216

Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem řadovým členem České pirátské strany, softwarový vývojář, 27letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepceNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.