Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ČSSD a její daňové zamíření

Parlamentní volby se pomalu blíží a strany zveřejňují své plány, co udělají, až je lidé zvolí. Včera se s částí svého plánu pochlubila ČSSD. Částí, která rozžhavila klávesnice i ústa mnoha novinářů i komentátorů. Přidávám se i já.

Parlamentní volby se pomalu blíží a strany zveřejňují své plány, co udělají, až je lidé zvolí. Včera se s částí svého plánu pochlubila ČSSD. Částí, která rozžhavila klávesnice i ústa mnoha novinářů i komentátorů. Přidávám se i já.

Jde o daňový balíček, který má zavést značné progresivní zdanění fyzických osob i podnikatelů. Podnikatele si případně nechám na později. Dnes bych se chtěl věnovat jejich plánu na zdanění fyzických osob, a proč to z mého pohledu není vůbec dobrý nápad. Zatímco proti nižšímu zdanění lidí s nižšími příjmy příliš nenamítám, zvyšování daní u lidí s vyššími příjmy za dobrý krok rozhodně nepovažuji.

Daňová progrese u fyzických osob v podání ČSSD

Na úvod si shrňme, jak má daňová progrese v podání ČSSD vypadat. Člověk s příjmem do 30 tisíc hrubého měsíčně by nově platil ze superhrubé mzdy jen 12% daň z příjmu, od 30 do 40 by zůstala sazba 15 %, od 40 do 50 tisíc 25 % a od 50 tisíc výše již 32 %.

Jak jsem zmínil, nižší daň u lidí s příjmem do 30 tisíc by zřejmě na škodu nebyla, ale je vhodné zvyšovat daně u lidí s vyššími příjmy? To si rozhodně nemyslím. Návrh ČSSD je přitom hodně odvážný, nejvyšší sazbu by pocítili již lidé s příjmem ve výši nižší, než je polovina průměrné mzdy v Německu. Ale nyní k tomu, proč si to nemyslím.

Vysoká progrese vyžene více absolventů za hranice

Málo který absolvent sice dosáhne příjmu 40 tisíc a více měsíčně hned, ale mnozí během několika málo let ano. Již dnes utíkají mnozí mladí za hranice. Vysoká progrese zdanění je přesvědčit zůstat v ČR určitě nepomůže. Nejviditelnější problémová oblast, kterou zaznamenali asi všichni, je odchod lékařů do Německa. Ale problém se zdaleka netýká jen lékařů. Strojaři, programátoři, vědci, mnozí další. Ti všichni se po absolvování školy rozhodují, kde bude jejich budoucí působiště. Pro rozvoj ekonomiky státu jsou přitom vzdělaní lidé klíčoví.

Kapitalistické zřízení, které vládlo na západě za dob železné opony, bylo jen jedním z důvodů, proč se ekonomika západu vyvíjela rychleji. Stejně významným motorem byl i úprk mnoha vzdělaných lidí za tzv. západní svobodou. Ve své nové zemi pak tito lidé pomohli k jejímu ekonomickému růstu. USA by nebyly zdaleka tak vyspělou zemí, kdyby většina z nich nesměrovala právě tam.

Ze silné ekonomiky profitují všichni

Z rozvoje ekonomiky státu přitom výrazně profitují i chudší. I jim se výrazně zvedá životní úroveň. Zde je bohužel onen hlavní problém, že levicové návrhy vábí svoji cílovou skupinu mnohdy jen na to, co bude zítra. A pro zítra je skutečně většina jejich návrhů přínosných. Je nutné se však dívat, co bude i za rok nebo za deset let. Při pohledu do budoucnosti se karta rychle obrací.

Velmi vážný problém bude do budoucna vzhledem k demografickému vývoji udržení dostatečné výše vyplácených důchodů. K tomu potřebujeme silnou ekonomiku, dále lidi, kteří budou odvádět více peněz, ale budou je odvádět tady a ne jinde a v první řadě více narozených dětí. A problém není jen u odchozích, v tom, že s mladým absolventem odejdou i jeho potenciální budoucí děti. Problém je, že my mladí celkově odkládáme zakládání rodiny. Mnohem více se díváme na vlastní kariéru, lepší životní podmínky, zábavu. V tomto kontextu snížení příjmů natalitu rozhodně nepodporuje.

Navíc si musíme uvědomit, že o něco vyšší mzda automaticky neznamená vyšší životní komfort. Vzdělaní lidé se dnes koncentrují především do velkých měst, jako je Praha nebo Brno, kde dnes vyrostly nájmy a ceny nemovitostí do závratných výšin. Zatímco starší lidé bydlí často ve svém a zaplaceném, mladí platí buď nájem, nebo si berou hypotéku. Tento fakt nemá zvyšování příspěvků a podpor na dítě zdaleka šanci vykompenzovat.

Nemalé progresivní zdanění tu již máme

Ano, ČSSD se snaží zavádět něco, co tu již máme. Sice ve vcelku rozumném provedení, ale progresivní danění tu existuje. Dokonce je způsobené dvěma konstrukty. Jedním je sleva na dani na poplatníka, která má pevnou výši. Druhým je 7% solidární daň, zavedená v roce 2013. Následující tabulka mluví za vše. Člověk s desetinásobným příjmem zaplatí na odvodech (SP, ZP, daň) až 23,63 krát více.

-
-
-

Stát nepotřebuje vybírat o mnoho více peněz

ČSSD se snaží vybrat více peněz od bohatších, přitom výběr více peněz není ani příliš třeba. Problém státu není nedostatek vybraných financí, problém je velmi neefektivní hospodaření s nimi. Rozdavačná politika levice je jedna věc, tu příliš rozebírat nebudu. Jde mi především o předražené státní zakázky a nesmyslné státní zakázky. Opravdu potřebuje stát vybírat více peněz za situace, kdy se lze číst články s titulky "Udělejte záchodům reklamu za čtvrt milionu, tlačí na město podmínky dotace" apod.? Opravdu potřebuje stát vybírat více peněz, když si prakticky každý den můžeme přečíst, jak byla ta která zakázka předražená?

Jsou to přitom zejména poslanci KSČM a právě ČSSD, kteří se opakovaně snaží ze zveřejňovaných smluv vyjmout smlouvy některých státních institucí a firem. Iniciativa Rekonstrukce státu odhaduje, že jde o smlouvy v celkové výši kolem 300 miliard korun. Tuto částku se snaží ukrýt pod poklici, aby na ni veřejnost neviděla.

Zaměřme se na vzdělávání lidí

Jak vyplývá předchozích odstavců, klíčové body, na které by se měli politici zaměřit, jsou dva. Prvních z nich je vzdělávání lidí. To je ten prostředek, který pomůže zlepšit životní úroveň lidí nejvíce.

Tím nemyslím, že musí mít všichni vysokou školu, to rozhodně ne. Problém je značně ve středním školství, kde se znalosti dnešních absolventů buď mnohdy silně nesetkávají s požadavky průmyslu, pokud cílí dobrý směrem, pak bohužel mnohdy zaostávají ve kvalitě a v neposlední řadě je tu mnoho oborů, a to se týká i vysokých škol, jejich absolventi jsou na trhu práce těžko uplatnitelní, kdy je po nich buď poptávka minimální, nebo nějaká je, ale počet absolventů tuto poptávku značně převyšuje.

Nejsem rozhodně zastáncem omezování a redukce takových oborů. Snaha by měla mířit opačným směrem, cestou motivace. Motivovat studenty, aby si vybírali školu a obor, který jim bude přínosem. Dané školy pak musí s pomocí či invencí Ministerstva školství zrevidovat kvalitu studia, kterou studentům poskytují.

Vcelku pozitivním krokem je zavedení povinné maturity z matematiky pro většinu oborů, byť výjimek možná mohlo být více. Toto jsem ale příliš nezkoumal, a proto to nebudu více rozebírat. Důležité je, že je to asi jediný pozitivní krok Ministerstva školství. Pak už na nás vypadla jen pamlsková vyhláška na způsob "ode zdi ke zdi", který ostatně politici velmi dobře umí a rádi prosazují, a to je asi tak vše.

Zaměřme se na efektivní hospodaření státu

Druhým klíčovým bodem rozhodně není hýbání s daněmi směrem nahoru. Ačkoli poslanci, a to nejen z ČSSD, před volbami slibovali a podepisovali prohlášení Rekonstrukci státu, reálný posun k lepšímu nastává jen po velmi malých krocích, které se snaží záměrně zmenšovat a zpomalovat, různě omezovat. Jsou případy, kdy má utajení smluv smysl, či je dokonce žádoucí. Jde například o některé, zdůrazňuji ovšem některé, smlouvy týkající se přímo bezpečnosti státu nebo obrany. S tím ale Rekonstrukce státu nemá příliš problém.

Problém je například Česká televize, která zákon o zveřejňování smluv dodržovat příliš nechce, a někteří poslanci ji chtějí z povinnosti vyjmout. Výmluva, že se to nelíbí Warner Brothers, by neměla mít opodstatnění. Nechce-li WB svá díla za daných podmínek poskytovat, tak je holt Česká televize nebude vysílat. Nelze kvůli tomu nechat hospodaření České televize pod pokličkou. Podobně je to s dalšími institucemi a firmami státu.

Aktualizace 16:46: Poslanecká sněmovna dnes 80 hlasy poslanců stran KSČM, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jednoho nezařazeného schválila vynětí státních podniků z povinnosti zveřejňovat smlouvy. U ODS se něco podobného dalo očekávat. Byť se snaží o jakousi očistu, svoji nevoli ke snahám Rekonstrukce státu dávala již před minulými volbami do Poslanecké sněmovny. Značná část poslanců KSČM, ČSSD i KDU-ČSL se ovšem k přijetí návrhů iniciativy Rekonstrukce státu v jí navrhované podobě zavázala. Tento svůj slib, který dali nejen Rekonstrukci státu, ale zejména voličům, dnes značně porušili. Článek na iDNES.cz hovoří o smlouvách v souhrnné výši 600 miliard korun, které budou v případě, že návrh projde i dále, skryty dohledu veřejnosti - viz http://zpravy.idnes.cz/statni-podniky-nebudou-muset-zverejnovat-smlouvy-f8a-/domaci.aspx?c=A170222_111938_domaci_kop.

Závěr

Na závěr již jen stručně. Jak je uvedeno v jednom z titulků širokého množství zpráv o tomto daňovém balíčku, ČSSD zacílila naprosto mimo terč. Místo řešení skutečných problémů řeší něco, co řešit není vůbec třeba a způsobilo by ve skutečnosti více škody než užitku. Místo toho, aby se snažila lidi naučit, jak se starat o kozu, aby jim, promiňte mi ten výraz, nechcípla, chlácholí lidi, kterým koza chcípla, že ostatním napaří za kozu vyšší daně.

Autor: Vojtěch Vopařil | pondělí 27.2.2017 21:20 | karma článku: 22,17 | přečteno: 592x
  • Další články autora

Vojtěch Vopařil

Potřebujeme opravdové řešení vysokých cen energií

Pod včerejším příspěvkem od ČT24 na sociální síti Facebook jsem se postaral o jistý rozruch, když jsem vyjádřil svůj názor, jak by měla vláda řešit problém s vysokými cenami energií. V tomto článku bych se chtěl k věci vrátit.

17.9.2022 v 17:49 | Karma: 16,72 | Přečteno: 641x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Jak bych rozděloval kotlíkové dotace

Krajský úřad Jihočeského kraje začal rozdávat kotlíkové dotace. Spravedlivé k žadatelům to však nebylo. Digitální forma podávání přitom takový způsob rozdělování dotací nabízí.

18.9.2019 v 18:05 | Karma: 3,63 | Přečteno: 122x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Nedělejme z Nigerijců politické body

Devět nigerijských studentů lékařství, jimž zbývají dokončit dva roky studia, na straně jedné. Konec plateb školného od Nigérie a rozhodnutí dvou ministerstev o jeho zaplacení na straně druhé. Babišův populismus na straně třetí.

5.11.2017 v 22:50 | Karma: 12,71 | Přečteno: 738x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Je třeba negativních preferenčních hlasů

O vhodnosti zavedení negativních preferenčních hlasů na kandidátkách jsem byl přesvědčen již dlouho před volbami. Situace po volbách mne pak v tomto ještě více utvrdila.

24.10.2017 v 15:32 | Karma: 8,38 | Přečteno: 727x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Pozice Pirátů a jejich vztah k EU a NATO

Z tématu pozice Pirátů a vztahu Pirátů k EU a NATO se stává nekonečný seriál. Tentokrát zkusím napsat jeden díl, jako jeden z dalších pohledů jednoho z Pirátů, já.

8.10.2017 v 18:11 | Karma: 13,18 | Přečteno: 2043x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma: 6,67 | Přečteno: 291x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Vopařil

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

1.6.2017 v 15:50 | Karma: 12,63 | Přečteno: 541x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma: 31,80 | Přečteno: 1825x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Vopařil

Ministerstvo financí nejen káže vodu, pije víno, je nutné vyvodit odpovědnost

Andrej Babiš by měl opustit své křeslo ministra financí, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a jednání ředitele GFŘ by mělo být prověřeno. Proč? Nikoli Proto!, ale protože to, o čem píši v tomto článku.

14.5.2017 v 15:30 | Karma: 39,71 | Přečteno: 3612x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

O svobodě žít si po svém a svobodě vlastní volby

Za základ tohoto článku jsem si vzal velmi provařené téma - zákaz kouření v pohostinství. Tento článek ale primárně není o tomto. Je o otázce principiální, o tom, co schvalování striktních plošných regulačních zákonů znamená.

23.4.2017 v 9:00 | Karma: 28,86 | Přečteno: 2229x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Vopařil

Přenesená odpovědnost – nešvar dnešní doby

V poslední době se v české legislativě začíná objevovat jeden nešvar – přenesená odpovědnost. Za porušení zákona tak odpovídá nejen přímý původce, ale i subjekt, který je vůči němu v určitém vztahu.

3.4.2017 v 19:20 | Karma: 23,55 | Přečteno: 1196x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Jsou Piráti „sluníčkáři“?

Piráti byli v předchozích třech dnech zmíněni mnohými zpravodajskými servery nejméně dvakrát. V obou případech se pod články rozjela diskuze a v obou případech se častokrát objevilo, že „Piráti jsou sluníčkáři“. Je to pravda?

20.3.2017 v 4:53 | Karma: 17,74 | Přečteno: 4145x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Děti a mladiství nejsou hloupí, ale nerozumní

Tři patroni, tak nějak bych mohl nazvat trio Kateřina Valachová, Jindřich Vobořil a Ondřej Závodský. Tito tři lidé se stali ochránci dětí a mladistvých. Tedy, tito tři si to o sobě myslí. Ale je to pravda?

2.3.2017 v 21:22 | Karma: 15,99 | Přečteno: 647x | Diskuse| Politika

Vojtěch Vopařil

Co ti občané vlastně chtějí?

Tahákem letošních voleb bude zřejmě heslo „Dáme vám, co si řeknete“. Nebo to tak alespoň zatím vypadá z prohlášení dvou vládních stran. Ale co si my občané vlastně přejeme?

1.3.2017 v 2:55 | Karma: 18,12 | Přečteno: 373x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1314x
Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem softwarový vývojář, bývalý člen České pirátské strany, 32letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepce

Seznam rubrik