Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD a její daňové zamíření

27. 02. 2017 21:20:09
Parlamentní volby se pomalu blíží a strany zveřejňují své plány, co udělají, až je lidé zvolí. Včera se s částí svého plánu pochlubila ČSSD. Částí, která rozžhavila klávesnice i ústa mnoha novinářů i komentátorů. Přidávám se i já.

Parlamentní volby se pomalu blíží a strany zveřejňují své plány, co udělají, až je lidé zvolí. Včera se s částí svého plánu pochlubila ČSSD. Částí, která rozžhavila klávesnice i ústa mnoha novinářů i komentátorů. Přidávám se i já.

Jde o daňový balíček, který má zavést značné progresivní zdanění fyzických osob i podnikatelů. Podnikatele si případně nechám na později. Dnes bych se chtěl věnovat jejich plánu na zdanění fyzických osob, a proč to z mého pohledu není vůbec dobrý nápad. Zatímco proti nižšímu zdanění lidí s nižšími příjmy příliš nenamítám, zvyšování daní u lidí s vyššími příjmy za dobrý krok rozhodně nepovažuji.

Daňová progrese u fyzických osob v podání ČSSD

Na úvod si shrňme, jak má daňová progrese v podání ČSSD vypadat. Člověk s příjmem do 30 tisíc hrubého měsíčně by nově platil ze superhrubé mzdy jen 12% daň z příjmu, od 30 do 40 by zůstala sazba 15 %, od 40 do 50 tisíc 25 % a od 50 tisíc výše již 32 %.

Jak jsem zmínil, nižší daň u lidí s příjmem do 30 tisíc by zřejmě na škodu nebyla, ale je vhodné zvyšovat daně u lidí s vyššími příjmy? To si rozhodně nemyslím. Návrh ČSSD je přitom hodně odvážný, nejvyšší sazbu by pocítili již lidé s příjmem ve výši nižší, než je polovina průměrné mzdy v Německu. Ale nyní k tomu, proč si to nemyslím.

Vysoká progrese vyžene více absolventů za hranice

Málo který absolvent sice dosáhne příjmu 40 tisíc a více měsíčně hned, ale mnozí během několika málo let ano. Již dnes utíkají mnozí mladí za hranice. Vysoká progrese zdanění je přesvědčit zůstat v ČR určitě nepomůže. Nejviditelnější problémová oblast, kterou zaznamenali asi všichni, je odchod lékařů do Německa. Ale problém se zdaleka netýká jen lékařů. Strojaři, programátoři, vědci, mnozí další. Ti všichni se po absolvování školy rozhodují, kde bude jejich budoucí působiště. Pro rozvoj ekonomiky státu jsou přitom vzdělaní lidé klíčoví.

Kapitalistické zřízení, které vládlo na západě za dob železné opony, bylo jen jedním z důvodů, proč se ekonomika západu vyvíjela rychleji. Stejně významným motorem byl i úprk mnoha vzdělaných lidí za tzv. západní svobodou. Ve své nové zemi pak tito lidé pomohli k jejímu ekonomickému růstu. USA by nebyly zdaleka tak vyspělou zemí, kdyby většina z nich nesměrovala právě tam.

Ze silné ekonomiky profitují všichni

Z rozvoje ekonomiky státu přitom výrazně profitují i chudší. I jim se výrazně zvedá životní úroveň. Zde je bohužel onen hlavní problém, že levicové návrhy vábí svoji cílovou skupinu mnohdy jen na to, co bude zítra. A pro zítra je skutečně většina jejich návrhů přínosných. Je nutné se však dívat, co bude i za rok nebo za deset let. Při pohledu do budoucnosti se karta rychle obrací.

Velmi vážný problém bude do budoucna vzhledem k demografickému vývoji udržení dostatečné výše vyplácených důchodů. K tomu potřebujeme silnou ekonomiku, dále lidi, kteří budou odvádět více peněz, ale budou je odvádět tady a ne jinde a v první řadě více narozených dětí. A problém není jen u odchozích, v tom, že s mladým absolventem odejdou i jeho potenciální budoucí děti. Problém je, že my mladí celkově odkládáme zakládání rodiny. Mnohem více se díváme na vlastní kariéru, lepší životní podmínky, zábavu. V tomto kontextu snížení příjmů natalitu rozhodně nepodporuje.

Navíc si musíme uvědomit, že o něco vyšší mzda automaticky neznamená vyšší životní komfort. Vzdělaní lidé se dnes koncentrují především do velkých měst, jako je Praha nebo Brno, kde dnes vyrostly nájmy a ceny nemovitostí do závratných výšin. Zatímco starší lidé bydlí často ve svém a zaplaceném, mladí platí buď nájem, nebo si berou hypotéku. Tento fakt nemá zvyšování příspěvků a podpor na dítě zdaleka šanci vykompenzovat.

Nemalé progresivní zdanění tu již máme

Ano, ČSSD se snaží zavádět něco, co tu již máme. Sice ve vcelku rozumném provedení, ale progresivní danění tu existuje. Dokonce je způsobené dvěma konstrukty. Jedním je sleva na dani na poplatníka, která má pevnou výši. Druhým je 7% solidární daň, zavedená v roce 2013. Následující tabulka mluví za vše. Člověk s desetinásobným příjmem zaplatí na odvodech (SP, ZP, daň) až 23,63 krát více.

Hrubá mzdaČistá mzdaProcento čistého příjmuOdvody celkemOdvody oproti desetině příjmu
11 000 Kč9 640 Kč87,64 %1 360 Kč-
22 000 Kč17 225 Kč78,30 %4 775 Kč-
33 000 Kč24 795 Kč75,14 %8 205 Kč-
110 000 Kč77 860 Kč70,78 %32 140 Kč23,63 x
220 000 Kč146 154 Kč66,43 %73 846 Kč15,46 x

Stát nepotřebuje vybírat o mnoho více peněz

ČSSD se snaží vybrat více peněz od bohatších, přitom výběr více peněz není ani příliš třeba. Problém státu není nedostatek vybraných financí, problém je velmi neefektivní hospodaření s nimi. Rozdavačná politika levice je jedna věc, tu příliš rozebírat nebudu. Jde mi především o předražené státní zakázky a nesmyslné státní zakázky. Opravdu potřebuje stát vybírat více peněz za situace, kdy se lze číst články s titulky "Udělejte záchodům reklamu za čtvrt milionu, tlačí na město podmínky dotace" apod.? Opravdu potřebuje stát vybírat více peněz, když si prakticky každý den můžeme přečíst, jak byla ta která zakázka předražená?

Jsou to přitom zejména poslanci KSČM a právě ČSSD, kteří se opakovaně snaží ze zveřejňovaných smluv vyjmout smlouvy některých státních institucí a firem. Iniciativa Rekonstrukce státu odhaduje, že jde o smlouvy v celkové výši kolem 300 miliard korun. Tuto částku se snaží ukrýt pod poklici, aby na ni veřejnost neviděla.

Zaměřme se na vzdělávání lidí

Jak vyplývá předchozích odstavců, klíčové body, na které by se měli politici zaměřit, jsou dva. Prvních z nich je vzdělávání lidí. To je ten prostředek, který pomůže zlepšit životní úroveň lidí nejvíce.

Tím nemyslím, že musí mít všichni vysokou školu, to rozhodně ne. Problém je značně ve středním školství, kde se znalosti dnešních absolventů buď mnohdy silně nesetkávají s požadavky průmyslu, pokud cílí dobrý směrem, pak bohužel mnohdy zaostávají ve kvalitě a v neposlední řadě je tu mnoho oborů, a to se týká i vysokých škol, jejich absolventi jsou na trhu práce těžko uplatnitelní, kdy je po nich buď poptávka minimální, nebo nějaká je, ale počet absolventů tuto poptávku značně převyšuje.

Nejsem rozhodně zastáncem omezování a redukce takových oborů. Snaha by měla mířit opačným směrem, cestou motivace. Motivovat studenty, aby si vybírali školu a obor, který jim bude přínosem. Dané školy pak musí s pomocí či invencí Ministerstva školství zrevidovat kvalitu studia, kterou studentům poskytují.

Vcelku pozitivním krokem je zavedení povinné maturity z matematiky pro většinu oborů, byť výjimek možná mohlo být více. Toto jsem ale příliš nezkoumal, a proto to nebudu více rozebírat. Důležité je, že je to asi jediný pozitivní krok Ministerstva školství. Pak už na nás vypadla jen pamlsková vyhláška na způsob "ode zdi ke zdi", který ostatně politici velmi dobře umí a rádi prosazují, a to je asi tak vše.

Zaměřme se na efektivní hospodaření státu

Druhým klíčovým bodem rozhodně není hýbání s daněmi směrem nahoru. Ačkoli poslanci, a to nejen z ČSSD, před volbami slibovali a podepisovali prohlášení Rekonstrukci státu, reálný posun k lepšímu nastává jen po velmi malých krocích, které se snaží záměrně zmenšovat a zpomalovat, různě omezovat. Jsou případy, kdy má utajení smluv smysl, či je dokonce žádoucí. Jde například o některé, zdůrazňuji ovšem některé, smlouvy týkající se přímo bezpečnosti státu nebo obrany. S tím ale Rekonstrukce státu nemá příliš problém.

Problém je například Česká televize, která zákon o zveřejňování smluv dodržovat příliš nechce, a někteří poslanci ji chtějí z povinnosti vyjmout. Výmluva, že se to nelíbí Warner Brothers, by neměla mít opodstatnění. Nechce-li WB svá díla za daných podmínek poskytovat, tak je holt Česká televize nebude vysílat. Nelze kvůli tomu nechat hospodaření České televize pod pokličkou. Podobně je to s dalšími institucemi a firmami státu.

Aktualizace 16:46: Poslanecká sněmovna dnes 80 hlasy poslanců stran KSČM, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jednoho nezařazeného schválila vynětí státních podniků z povinnosti zveřejňovat smlouvy. U ODS se něco podobného dalo očekávat. Byť se snaží o jakousi očistu, svoji nevoli ke snahám Rekonstrukce státu dávala již před minulými volbami do Poslanecké sněmovny. Značná část poslanců KSČM, ČSSD i KDU-ČSL se ovšem k přijetí návrhů iniciativy Rekonstrukce státu v jí navrhované podobě zavázala. Tento svůj slib, který dali nejen Rekonstrukci státu, ale zejména voličům, dnes značně porušili. Článek na iDNES.cz hovoří o smlouvách v souhrnné výši 600 miliard korun, které budou v případě, že návrh projde i dále, skryty dohledu veřejnosti - viz http://zpravy.idnes.cz/statni-podniky-nebudou-muset-zverejnovat-smlouvy-f8a-/domaci.aspx?c=A170222_111938_domaci_kop.

Závěr

Na závěr již jen stručně. Jak je uvedeno v jednom z titulků širokého množství zpráv o tomto daňovém balíčku, ČSSD zacílila naprosto mimo terč. Místo řešení skutečných problémů řeší něco, co řešit není vůbec třeba a způsobilo by ve skutečnosti více škody než užitku. Místo toho, aby se snažila lidi naučit, jak se starat o kozu, aby jim, promiňte mi ten výraz, nechcípla, chlácholí lidi, kterým koza chcípla, že ostatním napaří za kozu vyšší daně.

Autor: Vojtěch Vopařil | pondělí 27.2.2017 21:20 | karma článku: 21.47 | přečteno: 571x

Další články blogera

Vojtěch Vopařil

Pozice Pirátů a jejich vztah k EU a NATO

Z tématu pozice Pirátů a vztahu Pirátů k EU a NATO se stává nekonečný seriál. Tentokrát zkusím napsat jeden díl, jako jeden z dalších pohledů jednoho z Pirátů, já.

8.10.2017 v 18:11 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 1178 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

1.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 503 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1722 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Neschopná SPD káže vodu, a pije víno

Nechci nikomu radit, koho volit, to je každého věc, ovšem mě nezajímají pouhá slova, ale hlavně činy. Například Strana přímé demokracie káže boj proti exekutorům a lichvě, avšak lichváři jí zřejmě nevadí.

20.10.2017 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidovci na rozcestí - Kalousek narazí - President Desinformátor

Jedenkrát se vyspíme a bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu.Věřme, že nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

20.10.2017 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

David Vlk

Lidi, pojďte k urně

Nebudu Vás navádět koho volit , jen prosím volte hlavou. Účelem voleb není naštvat sousedy a manželku ani dostat něco zadarmo. Účelem je aby se tu dalo žít. Takže jak se mi včera zdáli ti šéfíci v poslední diskusi.

20.10.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 146 | Diskuse

Lubor Adámek

TOP09 - Tradičně, neodpovědně, eurofanatická

Tato strana stále nepatří na pravou stranu obecně pojímaného politického spektra. Nebo Vám snad připadá multikulturní experimentování a eurosocialismus jako projev konzervatismu? Minarchismu nebo klasického liberalismu?

20.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 281 | Diskuse

Nikola Štefan

Reinkarnace Vaška na Jardu ve volbách 2017

Babiš by bez STB skončil v kotelně, napsal investigativní sběrač informací, známý novinář na internetu. Z dějin ČR víme, že z ní vyšel novinář, ministr zahraničí Dienstbier! Včasné a mile zavádějící pátrání pro nerozhodné voliče!

20.10.2017 v 9:26 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 212 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1316

Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem řadovým členem České pirátské strany, softwarový vývojář, 28letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepceNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.