Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo financí nejen káže vodu, pije víno, je nutné vyvodit odpovědnost

14. 05. 2017 15:30:00
Andrej Babiš by měl opustit své křeslo ministra financí, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a jednání ředitele GFŘ by mělo být prověřeno. Proč? Nikoli Proto!, ale protože to, o čem píši v tomto článku.

S nástupem Andreje Babiše na Ministerstvo financí začala nekompromisní válka proti daňovým únikům a podvodům. Zní to jako něco, co bylo velmi potřeba, a ono to potřeba bylo, ovšem ne způsobem, jakým tuto válku začalo Ministerstvo financí provádět.

Krátce k EET a kontrolnímu hlášení

Krátce zmíním, co je velmi známé, což je bez hlubší analýzy zavedená EET, která přinesla mnoha subjektům problémy a mnoho nevyřešených otázek, načež ministr financí Babiš prohlásil slavnou větu „Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme.“ [1], a tak se dnes ex post řeší vynětí například zrakově postižených [2] a nebo jak řešit evidenci předplacených služeb, kde by se měla účtenka vydávat za každé čerpání, což znamená třeba v případě mobilních služeb každý telefonát nebo SMS [3].

Dalším instrumentem, který MF zavedlo, je měsíčně podávané Kontrolní hlášení DPH. Opět nebudu rozebírat prospěšnost tohoto instrumentu, zmíním jen pevné, tedy velikost podniku nereflektující, vysoké pokuty v řádech desítek tisíc korun za opomenutí podání kontrolního hlášení. To nakonec vyústilo v to, že se Andrej Babiš rozhodl až dvě pokuty za rok 2016 a jednu za rok 2017 podnikatelům milostivě odpustit [4].

Podnikatel musí být obezřetný

Nejenom řádné evidování a hlášení každé koruny je podnikatel nucen činit. Soukolí Ministerstvo financí a Finanční správa začalo vyžadovat, aby si, co se týče odvodů DPH, odběratelé pečlivě lustrovali své dodavatele a v momentě každé platby nejen lustrovali, zdali je dodavatel spolehlivý plátce DPH. Ani to ovšem nestačí, pokud, dle oficiálního znění, odběratel „věděl nebo musel vědět“, že dodavatel či klidně i některý dodavatel dodavatele DPH neodvede. Realita je ovšem horší, praxe totiž ukazuje časté uplatňování požadavku „vědět teoreticky mohl“. Pokud tedy jako odběratel „vědět teoreticky můžete“, ručíte za odvod DPH.

Nějak takto se do problémů dostala například firma Autotrans Petrol, proti které byl použit další nástroj, zajišťovací příkaz a nejen které se věnuje reportáž Reportérů ČT [5]. Tento nástroj nebyl zaveden za ministra Babiše, za jeho vládnutí se však počet jeho užití mnohonásobně zvýšil a začaly se ve velkém objevovat případy jeho neoprávněného užití. Tedy dle názoru Nejvyššího správního soudu, Finanční správa si stojí za svým.

Zajišťovací příkaz slouží k předčasnému zajištění prostředků pro zaplacení daně, kde jedním z předpokladů je, že povinný subjekt daň nezaplatí. A povinným subjektem se můžete stát právě způsobem, že jste nevěděl, ale vědět teoreticky mohl, že se váš dodavatel bude placení DPH vyhýbat. K tomu navíc rozhodnutí o vyměření daně danému subjektu nemusí být finální, ale může se jednat o tzv. domnělou daň.

Toto se přihodilo právě například společnosti Autotrans Petrol, která měla najednou zaplatit vysoké desítky milionů korun na domnělé dani, která jí byla vyměřena na základě problémů jejího dodavatele. Společnost takové finance neměla, a tak Finanční správa zhodnotila, že společnost platit nebude a zabavila společnosti veškerý majetek, včetně vozidel, která sloužila k hlavní podnikatelské činnosti. Jde, či lépe řečeno šlo přitom o prosperující společnost, která na trhu působí již 20 let. Finanční správa tak tuto společnost ze dne na den zlikvidovala.

Majitel společnosti se tak obrátil na Nejvyšší správní soud, který mu dal za pravdu a označil užití zajišťovacího příkazu v tomto případě za neoprávněné a jeho platnost zrušil. Finanční správa si ovšem trvala na svém, a proti názoru mnohých právníků, že je takové jednání protizákonné, vydala zajišťovací příkaz znovu. Společnosti tak nezbývá, než se soudit dál.

A teď k Ministerstvu financí, Finanční správě a Andreji Babišovi

Ministerstvo financí tedy začalo nekompromisní válku proti podnikatelům, u kterých vyžaduje striktní disciplínu, obezřetnost a bezchybnost. Jak však jedná samotné Ministerstvo financí, jak je na tom Andrej Babiš?

Ministerstvo financí a Finační správa

Jak mnozí z vás na konci letošního dubna asi zaznamenali, Nejvyšší kontrolní úřad zjistil v účetnictví Ministerstva financí chyby za více než 100 miliard korun [6]. Spletlo si totiž miliardy s miliony. Ale co, mnozí z vás jistě takovou drobnou chybu Ministerstvu financí odpustí.

A určitě mnozí z vás odpustí i Generálnímu finančnímu ředitelství, které nakoupilo mobilní telefony od společnosti zapletené právě do podvodů s DPH [7]. GFŘ se hájí tím, že dodavatel nebyl veden na seznamu nespolehlivých plátců a při nákupu služeb a zboží nemůže přistupovat k interním informacím o vyšetřování. Že šlo o společnost vlastněnou cizinci, se sídlem v daňovém ráji, nízkou cenu a rizikové zboží, což jsou vodítka k onomu „vědět teoreticky mohl“, GFŘ již nekomentuje. Zkrátka všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější, státní správa chyby dělat může, ale podnikatel si musí dávat pozor, protože, jak říká šéf GFŘ Martin Janeček, „Každá firma může být teoreticky zneužita jako bílý kůň.“

Andrej Babiš

O Čapím hnízdě asi všichni víme. Evropskou dotaci na tento resort (o kterém tvrdil, že není jeho, jen „nějaký firmy, která patří do holdingu“ [8], přestože tvrdí, že koncept Čapího hnízda sám vymyslel) aktuálně řeší Evropský úřad pro boj proti podvodům.

Pak tu máme ony odposlechy. Z jednoho z nich vyznívá, že Andrej Babiš ovlivňuje média, což předtím přísahal, že nedělá. Z dalšího z nich vyplývá podezření, že se dostal k živému policejnímu spisu. Tyto odposlechy jsou dle jeho slov účelové, sestříhané a kampaň proti jeho osobě.

Co jsem zatím ale nikde neviděl zmíněné, je onen kontrast mezi přístupem k sobě samému a k Ministerstvu financí. Andrej Babiš, jakožto osoba řídící Ministerstvo financí, požaduje po podnikatelích dokonalost, bezchybnost a obezřetnost. Zatímco u firem, jako je Autotrans Petrol, stačí velmi nepřímá indicie, aby byl proti nim veden doslova likvidační zákrok, u Andreje Babiše, kde se dostáváme k množnému číslu a spíše než o indiciích se dá hovořit o důkazech, není k jeho odchodu žádný důvod a snaží si své křeslo udržet. Nemělo by to být ale tak, že vyžaduje-li po ostatních dokonalost a obezřetnost, měl by být dokonalý a obezřetný nejprve on sám?

Andrej Babiš a Alena Schillerová

Vypadá to, že Andrej Babiš své křeslo nakonec opustí, nikoli kvůli vyvození odpovědnosti, ale kvůli pokračování vlády a jistě i mediálnímu obrazu jakéhosi „chudáka Babiše“ před volbami.

Jako nástupce si vybral svoji náměstkyni pro daně a cla JUDr. Alenu Schillerovou. Právě tato osoba by ale měla být ministrem financí dle mého názoru odvolána či minimálně finančně penalizována, a ne aby povýšila na ministryni.

Po zhlédnutí zmíněné reportáže Reportérů ČT o zajišťovacích příkazech jsem totiž očekával vyjádření Ministerstva financí ve smyslu prověření praktik Finanční správy. K mému překvapení jsem se ovšem dočkal od náměstkyně Schillerové vyjádření ve smyslu, že „komplikace“ způsobené poctivým daňovým subjektům jsou „obtížně přijatelným mementem“, leč se s nimi musíme smířit, protože zajišťovací příkazy přinesly do státní pokladny spoustu peněz a Finanční správa se samozřejmě snaží jednat obezřetně [9]. Zkrátka „když se kácí les, létají třísky“, což je pro mne zcela nepřijatelný postoj. Stejným způsobem by se mohli brzo zavírat bez dostatečných důkazů lidé do vězení, protože tři vrazi a jeden nevinný ve vězení je lepší než dva vrazi ve vězení a jeden vrah na svobodě. V demokratické společnosti by měla platit presumpce neviny, a je jedno, jestli jde o odsouzení člověka za trestný čin nebo finanční postih podnikatele. A nevím jak vy, ale já stojím právě o společnost demokratickou.

Závěr

Andrej Babiš je mnohými hodnocen jako velmi dobrý Ministr financí. Je pravda, že daňový výběr navýšil a finance se snaží vynakládat odpovědně. Když se však podíváme na problematiku hlouběji, rychle zjistíme, že za jeho výsledky stojí do značné míry doba hospodářského růstu obecně, na čemž má přínos zcela minimální, a také značné škrcení investic, což se může negativně odrazit v budoucnu. A pokud se podíváme ještě hlouběji, uvidíme další negativní aspekt, tím je onen přístup k daňovým plátcům ve stylu „když se kácí les, létají třísky“, bez koukání se nalevo, napravo. Jen sám „vrchní dřevorubec“ si dává pozor, aby se mu nezkřivil ani vlásek.

A právě tento přístup je to, co mi vadí nejvíc a proč jsem přesvědčen, že by Andrej Babiš měl rezignovat, JUDr. Alena Schillerová by neměla být jeho nástupkyní a ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček by měl být prověřen, zda ve svém jednání nepochybil, včetně případných příslušných vyvození odpovědnosti.

Zdroje

[1] iDNES.cz - Babiš navrhl výjimky z evidence tržeb. Lidovci jsou pro, Sobotku rozčílil

http://ekonomika.idnes.cz/babis-navrhl-vyjimky-z-evidence-trzeb-lidovci-jsou-pro-sobotku-rozcilil-141-/ekonomika.aspx?c=A161123_163015_ekonomika_kop

[2] Novinky.cz - Chvojka chce z EET vyjmout zrakově postižené. Dokud pro ně nebude vhodný systém https://www.novinky.cz/domaci/432978-chvojka-chce-z-eet-vyjmout-zrakove-postizene-dokud-pro-ne-nebude-vhodny-system.html

[3] iDNES.cz - Předplacenkáři, bojte se. Za každý hovor či SMS můžete dostat účtenku

http://mobil.idnes.cz/predplacene-sluzby-eet-elektronicka-evidence-sluzeb-pcz-/mobilni-operatori.aspx?c=A170426_123348_mobilni-operatori_LHR

[4] iDNES.cz - Ministerstvo zmírnilo pravidla prominutí pokut u kontrolního hlášení DPH

http://ekonomika.idnes.cz/pokuty-za-kontrolni-hlaseni-dph-daj-/ekonomika.aspx?c=A170306_105038_ekonomika_neh

[5] Česká televize - Reportéři ČT - Hon na bílé koně

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/217452801240014/obsah/539629-hon-na-bile-kone

[6] Aktualne.cz - Finanční správa naletěla podezřelé firmě. Chceme od podnikatelů nemožné, ukázala

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/financni-sprava-naletela-podezrele-firme-chceme-od-podnikate/r~bf31f2c6365e11e791210025900fea04

[7] Podnikatel.cz - Ministerstvo financí si ve svém účetnictví spletlo miliardy s miliony, říká NKÚ

http://www.podnikatel.cz/clanky/ministerstvo-financi-si-ve-svem-ucetnictvi-spletlo-miliardy-s-miliony-rika-nku

[8] Neovlivni.cz - Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

http://neovlivni.cz/babis-po-dni-mlceni-capi-hnizdo-neni-moje-nic-nevim

[9] Ministerstvo financí - JUDr. Alena Schillerová - Finanční správa nakládá se zajišťovacími příkazy stále obezřetněji

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2017/financni-sprava-naklada-se-zajistovacimi-28400

Autor: Vojtěch Vopařil | neděle 14.5.2017 15:30 | karma článku: 39.32 | přečteno: 3557x

Další články blogera

Vojtěch Vopařil

Pozice Pirátů a jejich vztah k EU a NATO

Z tématu pozice Pirátů a vztahu Pirátů k EU a NATO se stává nekonečný seriál. Tentokrát zkusím napsat jeden díl, jako jeden z dalších pohledů jednoho z Pirátů, já.

8.10.2017 v 18:11 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 1178 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Alkohol a mladiství – což trochu uvolnit otěže?

Mnozí politici se při zavádění nových regulací ohání západními státy, tzv. civilizovanými zeměmi. Což takhle se u některých těch západních civilizovaných zemí inspirovat i v případě regulace alkoholu ve vztahu k mladistvým?

1.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 503 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

Neopravitelné auto aneb proč to s výbavou vozidla nepřehánět

Kluk se vyptává souseda na jeho nové auto a s podivem zjišťuje, že je daný vůz prost elektronických asistentů a dalších vymožeností. To si soused nemohl dovolit lepší auto? Soused ale možná koupil dobře, méně je totiž někdy více...

23.5.2017 v 3:50 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1722 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Neschopná SPD káže vodu, a pije víno

Nechci nikomu radit, koho volit, to je každého věc, ovšem mě nezajímají pouhá slova, ale hlavně činy. Například Strana přímé demokracie káže boj proti exekutorům a lichvě, avšak lichváři jí zřejmě nevadí.

20.10.2017 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidovci na rozcestí - Kalousek narazí - President Desinformátor

Jedenkrát se vyspíme a bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu.Věřme, že nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

20.10.2017 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

David Vlk

Lidi, pojďte k urně

Nebudu Vás navádět koho volit , jen prosím volte hlavou. Účelem voleb není naštvat sousedy a manželku ani dostat něco zadarmo. Účelem je aby se tu dalo žít. Takže jak se mi včera zdáli ti šéfíci v poslední diskusi.

20.10.2017 v 10:05 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 146 | Diskuse

Lubor Adámek

TOP09 - Tradičně, neodpovědně, eurofanatická

Tato strana stále nepatří na pravou stranu obecně pojímaného politického spektra. Nebo Vám snad připadá multikulturní experimentování a eurosocialismus jako projev konzervatismu? Minarchismu nebo klasického liberalismu?

20.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 281 | Diskuse

Nikola Štefan

Reinkarnace Vaška na Jardu ve volbách 2017

Babiš by bez STB skončil v kotelně, napsal investigativní sběrač informací, známý novinář na internetu. Z dějin ČR víme, že z ní vyšel novinář, ministr zahraničí Dienstbier! Včasné a mile zavádějící pátrání pro nerozhodné voliče!

20.10.2017 v 9:26 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 212 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1316

Jsem dalším člověkem se zájmem o veřejné a společenské dění. Již dlouhý čas sleduji a komentuji toto dění v rámci zpravodajských článků a jejich diskuzí. Nyní je mým záměrem své, občas netradiční, pohledy zveřejňovat podrobněji v rámci blogu. Z hlediska politické mapy jsem těžko zařaditelný. Neřadím se ani vlevo, ani vpravo, řeším jednotlivé návrhy z pohledu systému. Řadím se mezi liberály, dávám ovšem velký důraz a ohled na konkrétní kontext. Ale posuďte z článků sami... Jsem řadovým členem České pirátské strany, softwarový vývojář, 28letý obyvatel Berouna.

 

Můj politický čtyřlístek

Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty

Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí

Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv

Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepce



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.