Jak bych rozděloval kotlíkové dotace

Krajský úřad Jihočeského kraje začal rozdávat kotlíkové dotace. Spravedlivé k žadatelům to však nebylo. Digitální forma podávání přitom takový způsob rozdělování dotací nabízí.

Jak dotace nerozdělovat

Krajský úřad Jihočeského kraje začal rozdávat kotlíkové dotace. Jak uvádí článek na iDNES.cz, „systém je prostý: stačí v uvedený den poslat žádost o peníze mezi prvními“. Nutno dodat, že zároveň prostě špatný. Vzhledem k elektronickému podávání žádostí to navíc dopadlo tak, jak každý, kdo se pohybuje na internetu, musel čekat, systém zahltily roboty podávané přihlášky, takže lidé ručně vyplňující formuláře neměli šanci.

Pomiňme otázku, zda jsou dotace spravedlivé nebo nespravedlivé jako takové. Když už však stát dotace (stejně tak platí pro různé příspěvky apod.) rozdává, měl by dbát, aby to bylo co nejspravedlivější. A digitální forma podávání takový způsob nabízí.

Jak dotace také nerozdělovat

Problém rozdělování dotací v Jihočeském kraji tkví v tom, že žadatelé žádají o konečnou fixní částku ve spojitosti s tím, že je pevně stanovený objem rozdělovaných peněz. Aby něco takového mohlo spravedlivě a alespoň trochu fungovat, bylo by potřeba mít velmi přesný odhad počtu žádostí a výši dotace stanovit na základě něho, a počítat s tím, že část peněz může zůstat nerozdělena, případně, že se naopak bude muset objem prostředků navýšit.

Jestliže tyto podmínky neplatí, pak je nutné hledat řešení jiné. V diskuzi pod článkem bylo zmíněno losování žadatelů. Losování může být spravedlivé, ale rozhodně mi nepřipadá pro rozdělování dotací vhodné. Navíc toto řešení skýtá velký korupční potenciál.

Dalším řešením je poměrné krácení částky všem stejně, pokud dojde k vyčerpání nabízených peněz. Toto řešení je mnohem lepší a hlavně spravedlivé. Přesto je zde však jistá potíž. Počítá-li člověk s určitou částkou a dostane-li následně méně, může svoji žádost stáhnout.

Možný způsob

Krácení částky je vhodný způsob, v řešení je však třeba jej užít jinak. Napadlo mě následující: Procentuální výši rozdělovaných peněz bych navázal na čas, kdy by příslušný koeficient postupně rostl. Řekněme, že přijímání žádostí je spuštěno 23. 9. v 6:00. V tuto hodinu by systém nabízel žadatelům 0,5 % z maximální nárokovatelné částky. S každou další půlhodinou by pak tato hodnota rostla o 0,5 procentního bodu. Zároveň by došlo k navýšení i u všech již podaných žádostí (ponechat původní koeficient by spravedlivé nebylo). Pokud by během přepočtu došlo k překročení rozdělované částky, tento přepočet by byl vzat zpět a koeficient snížen na předchozí hodnotu. S první žádostí, kdy by tato částka byla překročena, by pak došlo k ukončení přijímání dalších žádostí. Uživatelům by v rozhodování, zdali žádost podat, či nepodat, pomáhala na stránce zobrazená dynamicky aktualizovaná hodnota vyčerpaného objemu. Pokud by došlo k dosažení hodnoty 100 %, hodnota by se dále nezvyšovala a výzva by byla otevřena ještě po další, předem stanovenou dobu (pokud by v této době nedošlo k přečerpání).

Závěrem

S navrženým řešením by tak ve výhodě byli ti, kteří by od státu požadovali co nejméně. Což ovšem není v rozporu s principem spravedlivého rozdělování. Navíc by toto řešení mělo i pozitivní dopad ekologický. S menšími částkami zbyde na více žadatelů, což znamená více vyměněných kotlů. A ačkoli toto řešení vypadá na první pohled složitě, šlo by čistě o softwarovou záležitost, která ve skutečnosti složitá není.

Máte-li jiné řešení či vidíte-li úskalí navrhovaného řešení, rád si je v diskuzi přečtu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vojtěch Vopařil | středa 18.9.2019 18:05 | karma článku: 3,63 | přečteno: 122x